Back

Να 'ναι καλά ο Πιττηρής!

Ο Σλάβισα Τσούλα (δεξια) σκόραρε τρεις φορές για την Ένωση κι έφθασετα Ι8 τέρματα στο πρωτάθλημα. ΕΝΩ 0Ο ΣΛΑΒΙΣΑ ΤΣΟΥΛΑ «ΚΕΡΝΟΥΣΕ» ΤΕΡΝΑΤΑ Να ναι καλά ο Πιττηρής! Βροχή τα τέρματα µπροστά εν µπορεί να πει κανείς ότι το παιγνίδι, που έγινετο Σάβ- από άδειες κερκίδες βατο στο Παραλίμνι, ήταν από τα καλύτερα που είδαµε Δ εφέτος. Όμως, τα πολλά τέρματα, οι ευκαιρίες που δηµι- ουργήθηκαν και χάθηκαν, κυρίως από πλευράς Ένω- σης, καθώς επίσης και τα σκαμπανεβάσμµατα στην απόδοση των γηπεδούχων κράτησαν αμείωτο το εν- Από το 65΄ και µετά, οι μηχανές της ΕΝΠ έβαλαν και πάλι πρόσω ολοταχώς. Με πρωταγωνιστή τον Τσούλα -- σηµείωσε τα υπόλοιπα δύο τέρματα -- και συµπαραστάτες τους Ζέµπασιη, Τζούμπα και Πιτ- τιρή οι Ενωσίτες ανέβασαν την απόδοσή τοὺς και πήραν ξανά την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι φιλοξενούμενοι µπρος στην ανωτερότητα των γηπεδούχων. υποχώρησαν και το µόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν ένα λεπτό προ της λήξης του παιγνιδιού µετον Μαυροφτή. Η ουραγός Δόξα παρά το γεγονός ότι έχει ήδη πάρει την άγουσα για την Β΄ κατηγορία, εντούτοις διαφέρον των λιγοστών φιλάθλων μέχρι το τέλος. στο Παραλίμνι ήταν από κάθε άποψη αξιοπρεπής... Και όταν το Παραλίμνι άρχισε να καταρρέει µε κίν- δυνο να ισοφαρίσει από τη Δόξα, ο κ. Κόλεφ έκανε τη σωστή κίνηση στρατηγικής που έσωσε την ΕΝΠ από το πατατράκ και της χάρισε τη νίκη... Τα τελευταία αρνητικά αποτελέσµατα της ΕΝΠ και η ήττα απότην Ομόνοια -- όπως µας είπε οτεχνικός της ομάδας -- επέδρασαν ανα- σταλτικά στην ψυχολογία των ποδοσφαιριστών αλλά και των... οπαδών, αφού μόλις 165 άτοµα βρήκαν το δρόµο προς το γήπεδο το Σάββατο. Οι γηπεδούχοι που ξεκίνησαν αρκετά καλά, μπήκαν µπροστά στο σκορ μ΄ ένα γρήγορο τέρµα του Μ. Θωμά στο 5΄΄, όµως η υπεροχή τους ήταν φλύαρη και αναποτελεσµατική, αφού οι πολλές ατομικές ενέργειες εξουδετερώνονταν σχετικά εύκολα από την πολυπρό- σωπη άµυνα της Λόξας. Κύριο χαρακτηβιστικό του πρώτου 4λλε- πτου η φλύαρη υπεροχή της ΕΝΠ, καὶ οι βεβιασµένες ενέργειες των ποδοσφαιριστών της που οδηγούσαν κατά κανόνα στην αστοχία, κι έτσι η µια ευκαιρία µετά την άλλη περνούσαν ανεκµετάλλευτες. Βε- βαίως, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους ένα μόλις λεπτό πριν από τη λήξη τοῦ Α΄ ημιχρόνου, όµως µε λίγη προσοχή το σκορ θα μπορούσε να ήταν Και διπλάσιο. Στην επανάληψη οι «Βισσινί» µετάτο 3-0 µετον Τσούλα στο 48, ΄ χαλάρωσαν τις προσπάθειές τους και εφησύχασαν... δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενουμένους, που στο µεταξύ ανέβασαν κατα- κόρυφα την απόδοσή τους, να μειώσουν σε 3-2. Βλέποντας την ομάδα του ο κ. Κόλεφ να κάνει «διακοπές», και προ του κινδύνου της ισοφάρισης από την ουραγό Δόξα --που αν συνέβαινε θα ήταν τραγωδία για το Παραλίμνι -- άρχισε το «λί- Φτινγκ». Το εκρηκτικό 15λεπτο των φιλοξενουμένων απέφερε δύο τέρματα και τερματίστηκε µε την είσοδο του Πιπτιρή στο παιγνίδι. ΠΑΡΑΛΙΜΝΖ Έπαιξε απλό και συγκροτηµένο ποδόσφαιρο χωρίς άγχος, και σε αρκετές περιπτώσεις είχε καλή απόδοση. Τα τρία τέρ- µατα που σημείωσε δείχνουν και τις πραγματικές δυνατότητες της ομάδας, η οποία βρίσκεται ήδη στο στάδιο της ανασυγκρότησης µε στόχο να πρωταγωνιστήσει στο επικείμενο πρωτάθλημα. Από τους φιλοξενουμένους ξεχώρισαν οι Ποχουζούρης, Ίλιτς και Μαυ- ροφτής. -Αρκετά καλός ο κ. Κάκαρης ήταν πάντα κοντά στις φάσεις, σ΄ έναν ήσυχο και αθλητοπρεπή αγώνα. ΓΚΟΛ 0 Μ. θωµά, από κοντά, µε πλασέ στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και, στη συνέχεια, στα δίχτυα...1-0. Ωραία μεταβίβαση Τσούλα για Μακτόναλντ, µε πλασέ ο τελευταίος γράφει το... 2-0. Καταπληκτική ατοµική ενέργεια τουΤσούλα µέσα στην µεγάλη περιοχή, πλασέ από τον ἴδΙο και...2-0. 57° Ατομική προσπάθεια Ποχουζούρῃ µε διείσδυση στην ανοιχτή άμυνα της ENN και µε πλασέ -- σουτ μειώνει σε...1-1. 62° ϱ Κοτσώνης ανατρέπει τον Αντωνίου, το πέναλτι εκτελεί µε επιτυχία ο Ίλις και μειώνει σε...2-2. 68΄ Μακρινό σουτ 7έµπασιη, ο Τσούλα µε προβολή από κοντά γράφει το 4-2. 73 ϱ Τσούλα ανατρέπεται από τον Χριστοφόρου, το πέναλη εκτελεί µε επιτυχία ο ίδιος και σημειώνει το τρίο του προσωπικό τέρμα... 5-2 89° ϱ Μαυροφτής µέσα από την περιοχή μειώνει σε..5-3. Ve 48° 4΄ Λυνατό σουτ Τσούλα µέσα από την περιοχή, διώχνει! µε εντυπωσιακή απόκρουση ο Χριστοφόρου σε κόρνερ. 23 Από ευνοϊκή θέση ο Μ. θωµά στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Πί Ωραία ατοµική ενέργεια Μακτόναλτ, το τελικό σουτ, όµως, άστοχο. 81 Πολύ ωραία προσωπική προσπύθε!α Πιπηρή, το σουτ όµως αποκρούει! σταθερά ο Χριστοφόρου. Οκτώ τέρματα για... 164 θεατές! Για άλλη µια φορά οἱ φίλοι του Παραλιμνίου έμει- ναν µακριά από το γήπεδο και, έτσι, έχασαν την ευ- καιρία, αν µῃ Τι άλλο, να απολαύσουν ένα παιγνίδι χωρίς άγχος και σκοπιμότητες, µε οκτώ τέρµατα, πα- ρακαλώ. Σ’ ένα γήπεδο στολίδι -- όπως είναι το Δημοτικό Στάδιο Πα- ραλιμνίου -- είναι κρίµα να γίνονται παιγνίδια μπροστά σε άδει- ες κερκίδες... Βέβαια, εκτός από την έλλειψη βαθμολογικού ενδιαφέροντος, το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι... πήγαν μόνοι τους στο Παραλίμν!, χωρίς φιλάθλους, συνέτεινε στην αποκαρδιωτική εικόνα των άδειων κερκίδων.